Melatonin Nedir?

Melatonin Nedir?

Melatonin, beynimizdeki epifiz bezleri tarafından özellikle geceleri üretilen bir nörohormondur. Vücudumuzu uykuya hazırlar ve bazen “uyku hormonu” veya “karanlık hormonu” olarak da adlandırılır. Melatonin takviyeleri sıklıkla uyku yardımcısı olarak kullanılmaktadır . Uykuya dalmamıza, uyku kalitesini ve uyku süresini artırmamıza yardımcı olurlar. (1)

Uyku, melatoninin etkilediği tek vücut işlevi değildir. Bu hormon aynı zamanda vücudunuzun antioksidan savunmasında rol oynar ve kan basıncını, vücut ısısını ve kortizol seviyelerinin yanı sıra cinsel ve bağışıklık fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olur.(2)

 

Referanslar:

1- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23691095/

2- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6092660/

Melatonin Hakkında Diğer Bilgiler:

Melatonin formları nelerdir? Melatonin takviyeleri; Melatonin Kapsül, Melatonin Tablet, Melatonin Sıvı Takviye Edici Gıda, Melatonin Gummy ve diğer formlardan oluşmaktadır.

Melatonin ülkemizde neden 3 mg olarak bulunmaktadır? Diğer ülkelerde özellikle Amerika’ da Melatonin 5 mg, Melatonin 6 mg, Melatonin 10 mg ve daha yüksek oranda bulunmaktadır. Ülkemizde yasal mevzuat gereği günlük doz 3 mg dır.

Melatonin kullanırken nelere dikkat etmeliyim? Eğer melatonin kullanmaya karar verdiyseniz eczacınıza yada doktorunuza danışmalısınız.

Melatonin ne işe yarar? Melatonin takviyeleri Melatonin içeren Takviye edici bir gıdadır.

Melatonin Takviyesi ve Melatonin Fiyat hakkında bilgileri karşılaştırmanızı tavsiye ederiz.