Sızdıran Bağırsak Sendromu (Leaky Gut)

Geçirgen bağırsak sendromu yada Sızdıran bağırsak sendromu (Leaky Gut)
Bağırsak mukozasında bozukluk.
Bağırsak mukozamız biraz mucizedir. Çok ince olmasına rağmen, bizi istenmeyen davetsiz misafirlerden etkili bir şekilde koruyabilir ve aynı zamanda bizim için önemli olan tüm besinleri optimum seviyede emebilir. Bağırsak mukozamızın bu önemli görevleri yerine getirebilmesi için, kendisinin besinlerle en iyi şekilde beslenmesi ve iltihaptan arındırılması gerekir. Bazı hastalıklarda, bağırsak mukozasının bireysel hücreleri arasında boşluklar ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, istenmeyen yabancı maddeler vücuda kontrolsüz bir şekilde girebilir ve enflamatuar süreçlere yol açabilir.

Geçirgen bağırsak sendromu, çeşitli hastalıklarla ilişkilidir.

  • Gıda intoleransı
  • Alerjiler ve atopiler
  • Huzursuz bağırsak sendromu
  • Enflamatuar bağırsak hastalığı
  • Otoimmün hastalıklar
  • Metabolik sendrom

Bu nedenle bağırsaktaki doğal dengede bozulmalar olması durumunda mikrobiyotaya ve bağırsak mukozamıza hedefli destek sağlanması tavsiye edilir.

Geçirgen bağırsaklara karşı bütünsel koruma engelleri:
Beslenme önlemleri, bağırsak bariyerinin geçirgenliğinin artmasına karşı önemli bir katkıda bulunabilir:

Bu durumda etkili bir diyet faydalı olabilir: Protein açısından düşük, mümkün olduğunca katkı maddesi içermeyen, lif bakımından yüksek gıdalar seçilebilir.
Uygun mikrobesinler, bağırsak mukozasının yenilenmesine ve besin eksikliklerinin giderilmesine yardımcı olurlar: Özellikle Çinko, Selenyum, A vitamini, D vitamini, E vitamini, C vitamini, B12 vitamini, L-glutamin faydalı olabilir. Bağırsaklar probiyotikler ve prebiyotiklerle desteklemek koruyucu bariyerlerimizi aktive edebilir.

Sonuç olarak

Bağırsak mukozasının artan geçirgenliği ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Yabancı maddeler vücuda kontrolsüz bir şekilde girerse vücutta çeşitli hastalıklarla ilişkili enflamatuar süreçleri tetiklenebilir. Bu nedenle, sağlıklı bağırsak ve diğer rejeneratif önlemler yoluyla hassas bağırsak mukozasına bakımı ve desteklenmesi çok önemlidir.

Kaynak:

Leaky Gut in Patients with Diarrhea-Predominant Irritable Bowel Syndrome and Inactive Ulcerative Colitis
Gecse K.a · Róka R.a · Séra T.b · Rosztóczy A.a · Annaházi A.a · Izbéki F.a · Nagy F.a · Molnár T.a · Szepes Z.a · Pávics L.b · Bueno L.c · Wittmann T.a