OTC (Over the Counter) Nedir?

OTC (Over the Counter) Nedir?

Terim olarak OTC (Over the Counter) , tezgah üstü satılan ve reçeteye tabii olmayan ürünler demektir. Bilimsel olarak güvenlikleri kanıtlanmış, tedavi edici , tedaviye yardımcı , hastalık önleyici yada tedavide destek olarak gruplandırılan bu ürünler; reçeteye tabii ilaçların aksine, reçete olmaksızın ya da bir hekim önerisine ya da reçetesine ihtiyaç duyulmaksızın alınıp tüketilebilen koruyucu, tedaviye yardımcı ya da temizleyici eczanelerde satılan sağlık ürünleridir.

OTC (Over the Counter) ürünleri ülkeden ülkeye mevzuat gereği farklılık gösterebilir. Bu ürünler genel olarak öksürük şurupları, ağrı kesiciler, soğuk algınlığı ürünleri, sindirim sistemi düzenleyici ürünler, sigara bıraktırıcı ürünler, kilo verdirici ürünler, cilt besleyici ürünler, vitamin mineral iz element takviyeleri, deniz suları (burun damlaları ve spreyleri), omega-3 (balık yağı) preparatları, probiyotik mikroorganizma preparatları, bitkisel ekstrakt içerikli ürünleri kapsamaktadır.

OTC (Over the Counter) kategorisinde bulunan “takviye edici gıdalar/nutrasötikler” sağlık problemleri üzerinde etkinliği bilimsel çalışmalarca kanıtlamış ya da etkinlikleri geleneksel kullanıma dayanan, farmasötik formlarda da hazırlanıp ülkemizde gerekli bakanlık izinleri ile güvenirliği desteklenen ürünlerdir.

OTC pazarı ülkemizde gün geçtikçe daha da büyümektedir. Ancak Amerika ve Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında bu ürünlerin daha da çoğalması gerekmektedir. Eczacıların rahatlıkla hastalara bu ürünleri önerebilmesi için yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.