Bağırsak Mukozası Nedir?

Bağırsak mukozası vücudumuzun iç yapısını dış dünyadan ayıran önemli bir fiziksel engeldir. Burun veya akciğerlerlerdeki mukozada olduğu gibi . Bağırsak 400 m²’ye kadar olan alanı ile vücuttaki en büyük mukozal bariyeridir. İstenilen ve istenmeyen maddelerin ayırt edilmesi ve seçilmesi için gereken tek sıralı bir hücre katmanından oluşur.

Bağırsak mukozası sağlığımıza faydaları nedir?
Bağırsak koruma seviyelerimizin ikinci bariyeri olarak , bağırsak mukozası, üstteki mukus tabakası ile birlikte birçok önemli görevi üstlenir:

Seçici kütle aktarımı için güvenlik duvarıdır.
Bağırsak mukozasının görevlerinden biri, besinler ve su gibi faydalı maddeleri vücutta işleyen 400 m²’den fazla olan muazzam geniş yüzey alanı ile görevini en iyi şekilde sağlamaktadır. Aynı zamanda, bağırsak mukozası bizim için zararlı olan istenmeyen maddelerin vücudun içine girmesini önlemektir.

Sağlıklı bağırsak mukozasında hücreler birbirine yakındır. Daha sıkı kapanmak için özel bağlantı proteinleri birbirine bağlanırlar. Mukozal zar hücrelerini destekler ve epitel hücreleri arasındaki taşınmayı seçici olarak sınırlarlar. Bu kilitler ayrıca belirli sinyallere (örneğin bağışıklık habercilerinden veya bağırsak sinir sisteminden gelen sinyaller) hedeflenmiş bir şekilde tekrar açılıp kapatılabilir.

Mukus üretimi:
Mukus, bağırsak epitelinde çözünmeyen, sümüksü bir tabaka olarak kaplar ve kimyasal, enzimatik ve mekanik etkilerden korur. Sağlıklı bir bağırsak mukozası bu nedenle tamamen kalın bir mukus tabakası ile kaplıdır. Mukus, bağırsağın bariyer fonksiyonunun önemli bir parçasıdır. Bağırsak bakterilerimizin, yerleşik bağışıklık hücrelerini kalıcı olarak tahriş etmemek ve böylece enflamatuar bir süreci tetiklememek için bağırsak epitelinden yeterli mesafede kalmasını sağlar. Enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi hastalıklara sıklıkla azalmış bir mukus tabakası eşlik eder.

Vücudun kendi antibiyotiklerinin oluşumu:
Vücudun kendi antibiyotikleri – sözde defensinler – bağırsak mukozasının belirli hücrelerinden oluşturulabilir. Defensinler spesifik olmayan bağışıklık sisteminin silahlarıdır ve patojenlerle savaşırlar.

Bağırsak mukozal hücrelerimiz üç gün içinde tamamen yenilenir, bazı hücreler 36 saat sonra bile değişebilir. Bu büyük metabolik performansla başa çıkmak için bağırsak mukozamızın işlevselliği ve rejenerasyonu destekleyebilecek özel mikro besinlere ihtiyacı vardır . Bunlar arasında özellikle Çinko, A vitamini, B2 ve B12 vitaminleri, Biyotin ve Niasin bulunur. Amino asit olarak L-glutamin ise ince ve kalın bağırsak mukozası için önemli bir enerji kaynağıdır. Bağırsak mukozasının işlevi ve bütünlüğü için gereklidir ve bağırsak geçirgenliğinin artmasına karşı bir koruma sağlar.

Prebiyotikler olarak bilinen lifli gıdalar bağırsak mukozası için önemli bir rol oynar . Yararlı bağırsak bakterileri tarafından bütirat gibi sağlıklı kısa zincirli yağ asitlerine ayrılırlar. Butirat, bağırsak mukozamız için bir yakıt görevi görür ve ek bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Sonuç olarak:

400 m²’ye kadar yüzey alanına sahip olan bağırsak mukozası, insan vücudundaki en büyük mukoza zarıdır. Bir çeşit güvenlik duvarı gibi, çeşitli mekanizmalara sahip bağırsak mukozamız, yararlı besinlerin ve suyun emilmesini sağlar, ancak istenmeyen maddeler veya patojenler dışarıda bırakır.

Bağırsak mukozamız hücre bölünmesi açısından gerçek bir dünya şampiyonu olduğundan ve her 3 günde bir tamamen yenilendiğinden, bu muazzam metabolik performansı destekleyen mikrobesinlere özel bir ihtiyac hisseder.